میز متفاوت (ارزیابی و جمع بندی اجرای طرح از ابتدا تاکنون)

اما در مراحل اجرا، چند نکته بر اساس آن چه در طرح، ارایه شده بود انجام نشد که ممکن است بر حصول نتیجه ی مطلوب، تاثیر بگذارد: 

1) صندلی مورد نظر، به گونه ای بود که دانش آموز با نشستن بر روی آن بر سطح میز مسلط باشد و هنگام خستگی و تکیه کردن نیز پشتی انعطاف پذیر آن فشاری بر ستون فقرات او وارد نکند. اما این صندلی تهیه نشد و هر مدرسه ای از هر نوع صندلی که در اختیار داشت استفاده کرد. این موضوع سبب شد که بخش مهمی از طرح که جلوگیری از خستگی دانش آموزان (در زمان آموزش) و تامین سلامت جسمی آنان و پیشگیری از بروز بیماریهایی مانند آرتروز و دیسک (در درازمدت) محقق نشود. 

2) رنگ پایه ها و رویه ی میز، یکی از مولفه های بسیار مهم در این طرح بود. استفاده از رنگهایی مانند فیروزه ای، سبز و آبی که ضمن ایجاد آرامش و نشاط در روحیه، تاثیر مثبتی نیز بر چشم دارد می تواند فضایی بانشاط در کلاس ایجاد کند. در فاز اول که برای کلاس خودم ساخته شد و بر تمام مراحل کار نظارت کردم این امر محقق شد ولی در فاز دوم، طرف قرارداد، به سلیقه ی خود رنگ پایه و رویه را تغییر داده و عملا این مولفه ی مهم را حذف نموده است. بنابراین بخش دیگری از هدف نیز در این مرحله محقق نمی شود. 

3) بنا بود که قبل از تحویل میزها به مدارس، مدیران و آموزگاران مورد نظر به کلاس من دعوت شوند و در یک جلسه ی توجیهی با شیوه ی چیدمان و استفاده از این میزها آشنا شوند. ولی این اتفاق ساده هم نیفتاد!! نتیجه این بود که در کلاسها چیدمان مورد نظر و مناسب اجرا نشد و چیدمان نامناسب، قطعا تاثیر نامطلوبی هم بر روند آموزش می گذارد. 

4) دو انتقاد عمده که همکاران محترم مطرح کردند (همان طور که آقای بیگ زاده مدیر دبستان سلمان فارسی و آقای قندهاری مدیر مجتمع ابوسعدی و نیز آقای کرمانی آموزگار شاهد بقراط نیز تاکید کردند) متوجه این طرح نیست: 

الف - کوچک بودن فضای فیزیکی بعضی کلاسها باعث می شود که رفت آمد بین میزها دشوار باشد. قطعا فضای کوچک کلاسی با استانداردهای فضاهای آموزشی هم مغایر است ولی متاسفانه حتی در برخی مدارس نوساز هم این اشکال وجود دارد.

ب - تراکم جمعیت دانش آموزی نیز باعث می شود که با این میزها کلاسی شلوغ و بهم ریخته داشته باشیم که در بدو ورود چندان خوشایند به نظر نمی رسد. 

حداقل فضای مناسب برای این طرح، 24 متر مربع و مناسب ترین تعداد، 6 میز برای 24 دانش آموز است. 

/ 2 نظر / 30 بازدید
ابراهیمی

سلام وخداقوت[گل][گل] اقا معلم ما نظرمون دادیم دیگه! این میزا برای کلاس های چند پایه مناسبتره !سه تا میز برای هر کلاس !نه شلوغی کلاسهای پرجمعیت داریم نه مشکل فضا !با میزای قدیمی به خاطر جمعیت کم نمیشد دانش اموزان گروه بندی کنیم الان همشون سر یک میز میشینن و یک گروه شدن که با هم کار میکنند.

تلالو اندیشه

" احمد شاملو " تکیه کلامش بود؛ فرق نمی کرد موقع سلام یا وقت خداحافظی ،می گفت "تنور دلت گرم..." معنی این جمله را بعدها فهمیدم ... هرجا که از دلم مایه گذاشتم و اتفاق خوبی افتاد یاد حرفش افتادم . انگار تنور دلت که گرم باشد نان مهربانی اش را می خوری هرچه دلت گرمتر ،مهربانی ات بیشتر و روزگارت آبادتر است. امیدوارم بهترین روزهای زمستاني را تجربه کنی.