تغییر

همه مان می دانیم که تغییر، پیش نیاز پیشرفت است.

همه مان می گوییم که تغییر را باید از خودمان شروع کنیم.

اما همه مان - ناخواسته - در برابر تغییر، مقاومت می کنیم!! 

برای آن که بدانیم تغییر کرده ایم یا نه؛ و اصولا برای این که بدانیم چگونه می توانیم تغییر کنیم، باید ابتدا بدانیم که تغییر چگونه اتفاق می افتد! 

برای ایجاد تغییر، باید چهار گام اساسی و بسیار دشوار را به صورت کاملا آگاهانه برداریم: 

گام نخست: تغییر در زاویه دید و نگرش ما نسبت به پیرامون و پدیده ها و نسبت به خودمان است. برای دگرگون شدن باید ابتدا دگرگون نگاه کنیم. 

گام دوم: در پی تغییر نگرش، اعتقادات و باورها دگرگون می شوند و این دگرگونی به سوی خرافه زدایی و رسیدن به باورهای عقلی و منطقی است.

گام سوم: تغییر باورها، تغییر رفتار را در پی خواهد داشت. اگر شما به این مرحله از تغییر برسید و رفتارهایتان بر اثر تغییر باورهایتان دگرگون شود به عالی ترین حد از دگرگونی فردی رسیده اید. 

اما هنوز یک گام دیگر مانده است: چنانچه دگرگونی فردی در جامعه فراگیر شود مرحله ی چهارم و نهایی تغییر رخ خواهد داد و آن، تغییر سنتهای اجتماعی است که متناسب با زمان و شرایط، غربالگری و دگرگون شوند.

این نظر امروز من است شاید تا فردا تغییر کند!!

حالا به نظر شما خواندن دوباره ی کتابهایی که سالها پیش خوانده اید چگونه تغییر شما را نشان می دهد؟!!

 

/ 5 نظر / 16 بازدید
ابراهیمی

سلام همکار گرامی[گل] به نظر من هیچ چیز به اندازه ذهن تغییر پذیر نیست .پس خواندن کتاب های سال قبل با توجه به پیشرفت علم وتکنولوژی مسلماباعث تغییر نگرش ما هر چندهم اندک باشد می شود.

نغمه ی مهر

سلام فصل ها تغییر می کنند. تغییر لازمه ی زندگی است . تغییرات اتفاق می افتد و هیچ کسی نمی تواند جلوی ان را بگیرد .فقط باید مدیریت شود.

نغمه ی مهر

نازم آن آموزگاری را که در یک نصف روز دانش‌آموزان عالم را همه دانا کند ابتدا قانون آزادی نویسد بر زمین بعد از آن با خون هفتاد و دو تن امضا کند [گل]

نغمه ی مهر

وقتی دائم بگویی گرفتارم، هیچ وقت آزاد نمی شوی وقتی دائم بگویی وقت ندارم، هیچوقت زمان پیدا نمی کنی وقتی دائم بگویی فردا انجامش می دهم، آن فردا هیچوقت نمی آید! وقتی صبح بیدار می شویم دو انتخاب داریم: برگردیم بخوابیم و رویا ببینیم، یا بیدار شویم و رویاهایمان را دنبال کنیم. انتخاب با توست ...[گل]

نغمه ی مهر

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: «پنج چیز را تا لحظه مرگ ترک نمی کنم...یکی از آن ها سلام دادن به کودکان است.»[گل]